Utredning & projektering av PPS
Passivpump System (PPS) är ett energieffektivt och driftsäkert alternativ till traditionella lösningar för dykarledningar. Vi hjälper er med utredning, teknisk rådgivning och projektering av PPS och ger stöd att bedöma om systemet passar ert projekt.


Ett alternativ till traditionella dykarledningar
Många ledningsägare och kommuner känner igen de utmaningar som kommer vid installation av dykarledningar. När sediment samlas i en dykarledning kan det innebära återkommande underhåll, rensning och stora driftskostnader. Det finns även många miljömässiga risker, vilket gör omgivningens förutsättningar och ledningens placering särskilt viktiga.
För den som söker ett mer energieffektivt och driftsäkert alternativ till traditionella dykarledningar är ett Passivpump System en lösning värd att utforska.
I samarbete med vårt dotterbolag PPS Passivpump System AB erbjuder Johan Lundberg AB utredning, projektering och teknisk rådgivning för PPS. Systemen tillhandahålls och installeras av PPS Passivpump System AB
Vad är Passivpump System?
Passivpump System är en dykarledning som bygger på ett självfallssystem för avloppsvatten. Systemet har automatisk rensningsfunktion och är utformat för att lösa de vanligaste problemen med traditionella dykarledningar. Genom de automatiska och regelbundna resningarna hålls dykarledningen ren från sediment.
Det gör Passivpump System till ett miljömässigt hållbart pumpsystem som både sparar resurser och ger ökad trygghet i driftskedet.
Mindre behov av driftåtgärder
Lägre energiförbrukning
Ingen risk för breddning
Minskad risk för driftstörningar
Lägre kostnader över tid
Hur fungerar PPS?
Ett Passivpump System består av en dykarledning, en tryckluftsdriven mammutpump, ett vätskemagasin och ett teknikhus med kompressor, lufttank och styrsystem.
I normalt driftläge rinner avloppsvattnet genom dykarledningen med hjälp av självfall, eftersom inloppet ligger högre än utloppet. Systemet arbetar därmed passivt under större delen av dygnet.
En gång per dygn aktiveras den automatiska rensningen, som pågår i cirka en minut. Tillskottet av luft i avloppsvattnet sänker tillfälligt trycklinjen vid utloppet, vilket skapar det ökade flöde som krävs för att rensa ledningen från sediment. När renssekvensen är avslutad återgår systemet automatiskt till sitt passiva driftläge.
För att tillräcklig vätskevolym ska finnas tillgänglig för rensningen finns ett vätskemagasin uppströms dykarledningen.

Vanliga frågor
När passar ett Passivpump System?
Passivpump System är särskilt intressant när spill- eller dagvatten behöver passera ett hinder eller en lågpunkt och självfall inte är möjligt hela vägen. Systemet kan exempelvis användas vid passage under vattendrag, järnvägar, vägar eller andra infrastrukturanläggningar.
Vad är skillnaden mellan PSS och en vanlig pumpstation?
Passivpump System använder tryckluft och har inga pumphjul eller andra rörliga delar i kontakt med spillvattnet. Det ger ett robust system med mycket låg energiförbrukning och minskar behovet av underhåll och akuta driftinsatser.
Är Passivpump System en ny och oprövad teknik?
Nej. Passivpump System är en väl beprövad teknik med ett femtiotal anläggningar byggda i Sverige. De första togs i drift för drygt 40 år sedan och är fortfarande i drift. I vårt arbete med att hitta lämpliga lösningar på komplexa VA-projekt kan
Passivpump System vara ett av de alternativ som vi rekommenderar att beställaren utreder vidare.
Är Passivpump System billigare än en vanlig pumpstation?
Det beror på anläggningens storlek och lokala förutsättningar. Passivpump System har vissa fasta kostnader, som teknikhus och kammare, vilket gör att investeringen vid små flöden ibland kan bli högre än för en konventionell pumpstation. Vid större
flöden blir förhållandet ofta det motsatta, eftersom anläggningens storlek och kostnad inte ökar i samma takt som kapaciteten. Tillsammans med låg energiförbrukning och mycket begränsat behov av akut underhåll kan det ge en mycket fördelaktig livscykelkostnad.
Vilka miljöfördelar har Passivpump System?
Passivpump System har mycket låg energiförbrukning och den passiva transporten av spillvattnet fungerar även vid strömavbrott. Det är endast den automatiska renssekvensen som tillfälligt uteblir. Systemet behöver därför ingen reservkraft och riskerar inte heller att orsaka bräddning av orenat spillvatten vid strömavbrott.
Hur vet vi om Passivpump System passar för vårt projekt?
Det avgörs genom en inledande utredning där vi tittar på bland annat flöden, nivåer, ledningssträckning, geotekniska förutsättningar och befintligt ledningssystem. Ofta går det relativt snabbt att bedöma om PPS är ett relevant alternativ att arbeta vidare med.
Vilket underlag behövs för att göra en första bedömning?
Vanligtvis räcker befintliga ritningar, höjddata, flödesuppgifter och information om ledningsnätet för en första bedömning. Saknas uppgifter hjälper vi till att identifiera vilka kompletteringar som behövs.
Innebär en PPS-utredning att vi binder oss till tekniken?
Nej. Syftet med utredningen är att ta reda på om Passivpump System är tekniskt och ekonomiskt lämpligt för det aktuella projektet. Resultatet ska ge beställaren ett bättre beslutsunderlag inför valet av lösning.
Ta reda på om PPS är rätt lösning för ert VA-projekt
Vill ni veta mer om Passivpump System eller diskutera förutsättningarna i ert projekt? Kontakta oss så berättar vi mer och hjälper er att bedöma om PPS är rätt lösning för er.
Skicka ett meddelande till oss
”*” anger obligatoriska fält