Hemkommen från NoDig 2011 i Berlin
Den schaktfria branschen genomgår ständigt förändring, nya innovationer kommer och får genomslag. Tillverkare presenterar sina senaste uppfinningar och entreprenörer tävlar om att visa upp hur man tagit till sig det senaste i sina genomförda entreprenader.
Johan Lundberg AB var där med fyra delegater för att inhämta ny kunskap och förvissa sig om att ligga i framkant. I aktiviteterna ingick inte bara att informera sig om de senaste innovationerna utan också att kartlägga aktörernas historik, renommé och förhållande till varandra.
En dag under mässan anordnades ett 30-tal arbetsplatsvisningar runt om i Berlin, där schaktfria arbeten kunde beskådas.
-Arbetsplatsdagen och den tur vi valde var mycket givande då den visualiserade olika tekniker i praktiskt utförande. Bättre undervisning i Schaktfritt är svår att få säger Ian Hutchings. Berlinerspont på nära håll kan ej beskrivas utan måste självupplevas.
-Mässan ger en god överblick av branschen på global nivå, med både Japanska och Kinesiska inslag säger Nils Håkansson. Han flikar även in att mässan ger en bra möjlighet att hämta hem viktig information till pågående förstudier och projekt hemma i Sverige och ser nöjd ut.
tur installeras via mikrotunnling.
Bild 1 Bild 2
Bild 2. Klo som används vid grävning av slits.